LP2981A-29DBVT
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LP2981A-29DBVT
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
LP2981A-29DBVT
Description:
IC REG LDO 2.9V 0.1A SOT23-5
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.9V
Dropout Voltage-Max
0.37V @ 100mA
Output Current
100mA
Operating Supply Current
95μA to 1.7mA
PSRR
63dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C