CKG57NX7T2E335M500JH
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
CKG57NX7T2E335M500JH
Manufacture:
TDK Corporation
Package:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Datasheet:
CKG57NX7T2E335M500JH
Description:
CAP CER 3.3UF 250V X7T SMD / 3.3 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7T Stacked SMD, 2 J-Lead
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
TDK Corporation
Series
MEGACAP, CKG
Package
Tape & Reel
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250V
Temperature Coefficient
X7T
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Features
Low ESL (Stacked)
Applications
SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Dimension
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)