C1608C0G1H471F080AA
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C1608C0G1H471F080AA
Manufacture:
TDK Corporation
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
C1608C0G1H471F080AA
Description:
CAP CER 470PF 50V C0G 0603 / 470 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
TDK Corporation
Series
C
Package
Tape & Reel
Product Status
Not For New Designs
Capacitance
470 pF
Tolerance
±1%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Features
Low ESL
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)