STLQ015XG33R
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
STLQ015XG33R
Datasheet:
STLQ015XG33R
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT666 / 150 mA, ultra-low quiescent current linear voltage regulator
STMicroelectronics
Packaging
Reel
Part Status
Obsolete (End Of Life)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Maximum Dropout Voltage
0.3V at 150mA
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
2.4μA
PSRR
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C