STGWA30M65DF2
IGBTs - Single
Manufacturer No:
STGWA30M65DF2
Datasheet:
STGWA30M65DF2
Description:
Trench gate field-stop IGBT, M series 650 V, 30 A low loss | IGBT 650V 30A TO247-3
Packaging
Tube
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Maximum)
650V
Current - Collector (Ic) (Maximum)
60A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120A
Vce(on) (Maximum) at Vge, Ic
2V at 15V, 30A
Maximum Power
258W
Switching Energy
300μJ (on), 960μJ (off)
Gate Charge
80nC
Td (on/off) at 25°C
31.6ns/115ns
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
140ns
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 175°C