STGW60H65DRF
IGBTs - Single
Manufacturer No:
STGW60H65DRF
Datasheet:
STGW60H65DRF
Description:
60 A, 650 V field stop trench gate IGBT with Ultrafast diode
Packaging
Tube
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Maximum)
650V
Current - Collector (Ic) (Maximum)
120A
Current - Collector Pulsed (Icm)
240A
Vce(on) (Maximum) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 60A
Power - Max
420W
Switching Energy
940μJ (on), 1.06mJ (off)
Gate Charge
217nC
Td (on/off) @ 25°C
85ns/178ns
Test Condition
400V, 60A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
19ns
Operating Temperature Range
-55°C ~ 175°C (TJ)