STGW40NC60V
IGBTs - Single
Manufacturer No:
STGW40NC60V
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
STGW40NC60V
Description:
IGBT 600V 80A 260W TO247
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Tube/Rail
Status
Obsolete(EOL)
VCEO Maximum Collector-Emitter Breakdown Voltage
600V
Maximum Current Collector
80A
Pulsed Collector Current
200A
Collector-emitter saturation voltage(Max)
2.5V @ 15V, 40A
Maximum Power Dissipation
260W
Total Switching Energy(Ets)
330μJ (on), 720μJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
214nC
Turn-on and Turn-off delay time
43ns/140ns
Testing Conditions
390V, 40A, 3.3 Ohm, 15V
Temperature Range - Operating
-55°C to 150°C (TJ)