LDLN025PU275R
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LDLN025PU275R
Datasheet:
LDLN025PU275R
Description:
IC REG LIN 2.75V 250MA 4FLIPCHIP / 250 mA ultra low noise LDO
STMicroelectronics
Packaging
Reel
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.75V
Maximum Dropout Voltage
0.25V at 250mA
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
25μA
Current - Supply (Maximum)
425μA
PSRR
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C