LDK130PU29R
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LDK130PU29R
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
LDK130PU29R
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 300MA 6DFN / Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-DFN
Product Attribute
Category
Integrated Circuits (ICs)>PMIC - Voltage Regulators - Linear
Mfr
STMicroelectronics
Package
Tape & Reel
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Current - Supply (Max)
120 µA
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C