LDK130PU15R
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LDK130PU15R
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
LDK130PU15R
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 6DFN / Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-DFN (1.2x1.3)
Product Attribute
Category
Integrated Circuits (ICs)>PMIC - Voltage Regulators - Linear
Mfr
STMicroelectronics
Package
Tape & Reel
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Current - Supply (Max)
120 µA
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C