LD39130SJ12R
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LD39130SJ12R
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
LD39130SJ12R
Description:
IC REG LDO 1.2V 0.3A FLIPCHIP / LDO Regulator Pos 1.2V 0.3A 4-Pin Flip-Chip T/R
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel package
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage Input MAX
5.5V
Output Voltage
1.2V
Output Current
300mA
Operating Supply Current
45μA
PSRR
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature Range
-40°C ~ 125°C