LD39030ADTPU18R
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LD39030ADTPU18R
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
LD39030ADTPU18R
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4DFN / Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
Product Attribute
Category
Integrated Circuits (ICs)>PMIC - Voltage Regulators - Linear
Mfr
STMicroelectronics
Package
Tape & Reel (TR)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C (TJ)