LD1086D2M50TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LD1086D2M50TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
LD1086D2M50TR
Description:
IC Reg Ldo Pos 5.0V 1.5A D2PAK/A
Product Attribute
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
TO-263-4
Dropout Voltage
1.3 V
Input Bias Current
5 mA
Lead Free
Contains Lead
Max Input Voltage
30 V
Maximum Operating Temperature
125 °C
Min Operating Temperature
-40 °C
Mount
Surface Mount
Number of Outputs
1
Number of Regulators
1
Output Current
1.5 A
Output Type
Fixed
Output Voltage
5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
RoHS
Compliant
Categories
Manufacturer
STMicroelectronics
Popularity
Low
Fake Threat In the Open Market
69 pct.
Supply and Demand Status
Shortage
Company Profile
LD1086D2M50TR Relevant information
LD10
LD10
SINGLE PHASE GLASS PASSIVATED SURFACE MOUNT FLAT BRIDGE RECTIFIER VOLTAGE: 50 TO 1000V CURRENT: 0.6A