L78L18CD13TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L78L18CD13TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L78L18CD13TR
Description:
IC REG LINEAR 18V 100MA 8SO / POSITIVE VOLTAGE REGULATORS
Product Attribute
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
5.5mA
Current - Supply (Maximum)
6mA
PSRR
38dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
0°C ~ 125°C