L78L15ABD13TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L78L15ABD13TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L78L15ABD13TR
Description:
Standard Regulator Pos 15V 0.1A 8-Pin SO N T/R
Product Attribute
Max Input Voltage
35 V
Max Operating Temperature
125 °C
Max Output Current
100 mA
Min Operating Temperature
-40 °C
Mount
Surface Mount
Number of Outputs
1
Output Type
Fixed
Output Voltage
15 V
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Positive
Quiescent Current
6.5 mA