S-817B28AMC-CWRT2G
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
S-817B28AMC-CWRT2G
Manufacture:
SII Semiconductor Corporation
Datasheet:
S-817B28AMC-CWRT2G
Description:
IC REG LDO 2.8V 35MA SOT23-5
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
SII Semiconductor Corporation
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
10V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.8V
Dropout Voltage-Max
0.51V @ 10mA
Output Current
35mA
Operating Supply Current
2.5μA
Control Protection Operating Temperature
-40°C to 85°C (TA)