S-812C54AUA-C3IT2G
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
S-812C54AUA-C3IT2G
Manufacture:
SII Semiconductor Corporation
Datasheet:
S-812C54AUA-C3IT2G
Description:
IC REG LDO 5.4V 75MA SOT89-3 / LDO Regulator Pos 5.4V 0.075A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
SII Semiconductor Corporation
Packaging
Reel package
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage Input MAX
16V
Output Voltage
5.4V
Voltage Dropout (Maximum)
0.25V @ 10mA
Output Current
75mA
Operating Supply Current
2.5μA
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)