S-1167B27-I6T2G
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
S-1167B27-I6T2G
Manufacture:
SII Semiconductor Corporation
Datasheet:
S-1167B27-I6T2G
Description:
IC REG LDO 2.7V 0.15A SNT6A
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
SII Semiconductor Corporation
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
6.5V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.7V
Dropout Voltage-Max
0.3V @ 100mA
Output Current
150mA
Operating Supply Current
16μA
PSRR
70dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current
Temperature Range - Operating
-40°C to 85°C (TA)