EEE-1VA101XP
Aluminum Capacitors
Manufacturer No:
EEE-1VA101XP
Manufacture:
Panasonic
Datasheet:
EEE-1VA101XP
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Product Attribute
Categories
Capacitors
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Capacitance
100μF
Tolerance
±20%
Voltage Rating
35V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Temperature Range - Operating
-40°C to 85°C
Polarization
Polar
Applications
General Purpose
Ripple Current - Low Frequency
132mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency
224.4mA @ 10kHz
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)