EEE-1CA471UP
Aluminum Capacitors
Manufacturer No:
EEE-1CA471UP
Manufacture:
Panasonic
Datasheet:
EEE-1CA471UP
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Product Attribute
Categories
Capacitors
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Capacitance
470μF
Tolerance
±20%
Voltage Rating
16V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Temperature Range - Operating
-40°C to 85°C
Polarization
Polar
Applications
General Purpose
Ripple Current - Low Frequency
350mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency
595mA @ 10kHz
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)