ECJ-1VF1C474Z
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
ECJ-1VF1C474Z
Manufacture:
Panasonic
Datasheet:
ECJ-1VF1C474Z
Description:
CAP CER 0.47UF 16V Y5V 0603
Product Attribute
Categories
Capacitors
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Capacitance
0.47μF
Tolerance
-20%, +80%
Voltage Rating
16V
Temperature Coefficient
Y5V (F)
Temperature Range - Operating
-30°C to 85°C
Applications
General Purpose
Mounting
Surface Mount, MLCC
Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)