NGTB30N60FLWG
IGBTs - Single
Manufacturer No:
NGTB30N60FLWG
Manufacture:
ON Semiconductor
Datasheet:
NGTB30N60FLWG
Description:
Insulated Gate Bipolar Transistor (IGBT)
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
ON Semiconductor
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete(EOL)
IGBT Type
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Maximum)
600V
Current - Collector (Ic) (Maximum)
60A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120A
Vce(on) (Maximum) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 30A
Power - Max
250W
Switching Energy
700μJ (on), 280μJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
170nC
Td (on/off) @ 25°C
83ns/170ns
Test Condition
400V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
72ns
Operating Temperature Range
-55°C ~ 150°C (TJ)