PIC18LF14K22-E/SO
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC18LF14K22-E/SO
Datasheet:
PIC18LF14K22-E/SO
Description:
20-Pin Flash Microcontrollers with nanoWatt XLP Technology
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC XLP 18K
Packaging
Tube
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
48MHz
Connectivity
I2C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
17
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Supply Voltage
1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 125°C (TA)
Package
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)