PIC18F67K90-I/PTRSL
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC18F67K90-I/PTRSL
Datasheet:
PIC18F67K90-I/PTRSL
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC XLP 18K
Packaging
Tray
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
64MHz
Connectivity
I2C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
53
Program Memory Size
128KB (64K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
4K x 8
Supply Voltage
1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 16x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)