PIC18F46K20-E/PT
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC18F46K20-E/PT
Manufacture:
Microchip Technology
Datasheet:
PIC18F46K20-E/PT
Description:
28/40/44-Pin Flash Microcontrollers with 10-Bit A/D and nanoWatt Technology
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC XLP 18K
Packaging
Tray
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
48MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
35
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Supply Voltage
1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters
A/D 14x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 125°C (TA)