PIC18F4515-I/PT
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC18F4515-I/PT
Datasheet:
PIC18F4515-I/PT
Description:
28/40/44-Pin Flash Microcontrollers with 10-Bit A/D and nanoWatt Technology
Series
PIC 18F
Packaging
Tray
Speed
40MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
36
Program Memory Size
48KB (24K x 16)
RAM Size
3.8K x 8
Supply Voltage
4.2 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 13x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)