PIC16LF1947-I/PT
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16LF1947-I/PT
Datasheet:
PIC16LF1947-I/PT
Description:
64-Pin Flash-Based, 8-Bit CMOS Microcontrollers with LCD Driver and nanoWatt XLP Technology
Series
PIC XLP 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Connectivity
I2C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
54
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Supply Voltage
1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters
A/D 17x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)