PIC16LF1826-I/ML
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16LF1826-I/ML
Datasheet:
PIC16LF1826-I/ML
Description:
18/20/28-Pin Flash Microcontrollers with nanoWatt XLP Technology
Series
PIC XLP mTouch 16F
Speed
32MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O
16
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Supply Voltage
1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)