PIC16F818T-I/SS
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16F818T-I/SS
Datasheet:
PIC16F818T-I/SS
Description:
18/20-Pin Enhanced Flash Microcontrollers with nanoWatt Technology
Series
PIC 16F
Packaging
Reel - TR
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI
Number of I/O
16
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
128 x 8
Supply Voltage
4 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)
Package
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)