PIC16F77-I/PT
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16F77-I/PT
Datasheet:
PIC16F77-I/PT
Description:
28/40-pin, 8-bit CMOS FLASH Microcontrollers
In Stock
59 pcs On sales
Series
PIC 16F
Packaging
Tray
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
33
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
368 x 8
Supply Voltage
4 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 8x8b
Oscillator Type
External
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)