PIC16F723-I/SO
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16F723-I/SO
Datasheet:
PIC16F723-I/SO
Description:
28/40/44-Pin Flash Microcontrollers with nanoWatt XLP Technology
Series
PIC XLP 16F
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
192 x 8
Supply Voltage
1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 11x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)
Package
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)