PIC16F677-I/ML
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16F677-I/ML
Datasheet:
PIC16F677-I/ML
Description:
20-Pin Flash-Based, 8-Bit CMOS Microcontrollers with nanoWatt Technology
Series
PIC 16F
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
128 x 8
Supply Voltage
2 V ~ 5.5 V
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)