PIC16F648A-I/ML
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16F648A-I/ML
Datasheet:
PIC16F648A-I/ML
Description:
FLASH-Based 8-Bit CMOS Microcontrollers
Series
PIC 16F
Speed
20MHz
Connectivity
UART/USART
Number of I/O
16
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Supply Voltage
3 V ~ 5.5 V
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)