PIC16F628-20/SO
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16F628-20/SO
Datasheet:
PIC16F628-20/SO
Description:
FLASH-Based 8-Bit CMOS Microcontrollers
In Stock
126 pcs On sales
Series
PIC 16F
Speed
20MHz
Connectivity
UART/USART
Number of I/O
16
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
224 x 8
Supply Voltage
3 V ~ 5.5 V
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
0°C ~ 70°C (TA)
Package
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)