PIC16C66-20/SP
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16C66-20/SP
Datasheet:
PIC16C66-20/SP
Description:
8-Bit CMOS Microcontrollers
Series
PIC 16C
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O
22
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Program Memory Type
One Time Programmable(OTP)
RAM Size
368 x 8
Supply Voltage
4 V ~ 6 V
Oscillator Type
External
Operating Temperature Range
0°C ~ 70°C (TA)
Package
28-DIP (0.300", 7.62mm)