PIC16C63A-20I/SO
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16C63A-20I/SO
Datasheet:
PIC16C63A-20I/SO
Description:
28/40-Pin 8-Bit CMOS Microcontrollers
Series
PIC 16C
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O
22
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
One Time Programmable(OTP)
RAM Size
192 x 8
Supply Voltage
4 V ~ 5.5 V
Oscillator Type
External
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)
Package
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)