PIC16C62A-20/SO
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16C62A-20/SO
Datasheet:
PIC16C62A-20/SO
Description:
8-Bit CMOS Microcontrollers
Series
PIC 16C
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, SPI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
22
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
One Time Programmable(OTP)
RAM Size
128 x 8
Supply Voltage
4 V ~ 6 V
Oscillator Type
External
Operating Temperature Range
0°C ~ 70°C (TA)
Package
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)