PIC16C622A-20I/SS
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC16C622A-20I/SS
Manufacture:
Microchip Technology
Datasheet:
PIC16C622A-20I/SS
Description:
EPROM-Based 8-Bit CMOS Microcontroller
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC 16C
Packaging
Tube
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
13
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
One Time Programmable(OTP)
RAM Size
128 x 8
Supply Voltage
2.5 V ~ 5.5 V
Oscillator Type
External
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TA)
Package
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)