PIC12HV615-E/SN
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
PIC12HV615-E/SN
Manufacture:
Microchip Technology
Datasheet:
PIC12HV615-E/SN
Description:
8-Pin Flash-Based, 8-Bit CMOS Microcontrollers
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC 12F
Packaging
Tube
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
5
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
64 x 8
Supply Voltage
2 V ~ 5 V
Data Converters
A/D 4x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 125°C (TA)
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)