DSPIC33FJ64MC506A-E/PT
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64MC506A-E/PT
Manufacture:
Microchip Technology
Datasheet:
DSPIC33FJ64MC506A-E/PT
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Microchip Technology
Series
dsPIC 33F
Packaging
Tray
Core Processor
dsPIC
Core Size
16-Bit
Speed
40 MIPs
Connectivity
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O
53
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
8K x 8
Supply Voltage
3 V ~ 3.6 V
Data Converters
A/D 16x10b/12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature Range
-40°C ~ 125°C (TA)