AT49F002A-55PI
Flash
Manufacturer No:
AT49F002A-55PI
Manufacture:
Microchip Technology
Datasheet:
AT49F002A-55PI
Description:
IC FLASH 2MBIT 55NS 32DIP / NOR Flash Parallel 5V 2M-bit 256K x 8 55ns 32-Pin PDIP
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Microchip Technology
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete(EOL)
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
FLASH
Technology
Memory Size
2Mb (256K x 8)
Write Cycle Time - Word, Page
50μs
Access Time
55ns
Memory Interface
Parallel
Operating Supply Voltage
4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature Range
-40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Style
Through Hole
Package
32-DIP (0.600", 15.24mm)