MAX6126BASA41+T
PMIC - Voltage Reference
Manufacturer No:
MAX6126BASA41+T
Manufacture:
Maxim Integrated
Datasheet:
MAX6126BASA41+T
Description:
V-Ref Precision 4.096V 10mA Automotive 8-Pin SOIC N T/R / IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
Maxim Integrated
Packaging
Reel package
Reference Type
Series
Output Type
Fixed
Output Voltage
4.096V
Output Current
10mA
Tolerance
±0.06%
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.4μVp-p
Voltage - Input
4.3 V ~ 12.6 V
Operating Supply Current
725μA
Operating Temperature Range
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting
SMD
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)