SRR08F105KGS
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
SRR08F105KGS
Manufacture:
Kemet
Package:
Radial
Datasheet:
SRR08F105KGS
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
KEMET
Series
SRR Comm X7R
Package
Bulk
Capacitance
1 µF
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
200V
Temperature Coefficient
X7R
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Applications
General Purpose
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Lead Style
Straight
Base Product Number
SRR08F
Standard Package
1
MSL Level
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Fake Threat In the Open Market
58 pct.
Company Profile
SRR08F105KGS Relevant information
SRR0603-100ML
SRR0603-100ML
FIXED IND 10UH 1.1A 120 MOHM SMD / Shielded Power Inductors
SRR0603-101KL
SRR0603-101KL
FIXED IND 100UH 300MA 1.5OHM SMD / 100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 1.5Ohm Max Nonstandard, Corner Terminals