C2225C683KFRAC7800
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C2225C683KFRAC7800
Manufacture:
Kemet
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
C2225C683KFRAC7800
Description:
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 2225 / 0.068 µF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
KEMET
Series
SMD Comm X7R HV
Package
Tape & Reel
Capacitance
0.068 µF
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient
X7R
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Features
Low ESL, High Voltage
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Dimension
0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)