C2220X105K2RACTU
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C2220X105K2RACTU
Manufacture:
Kemet
Datasheet:
C2220X105K2RACTU
Description:
Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 200 V, ± 10%, X7R, 2220 [5650 Metric]
Product Attribute
Capacitance
1 µF
Case / Package
2220
Case Code (Imperial)
2220
Case Code (Metric)
Dielectric
X7R
Dielectric Material
Ceramic
Features
Soft Termination
Length
5.8928 mm
Max Operating Temperature
125 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
Mount
Surface Mount
Packaging
Cut Tape
REACH SVHC
No SVHC
RoHS
Compliant
Schedule B
Termination
SMD/SMT
Thickness
1.651 mm
Tolerance
10 %
Voltage Rating
200 V
Voltage Rating (AC)
200 V
Voltage Rating (DC)
200 V
Width
5.0038 mm