C1812C562KFRACTU
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C1812C562KFRACTU
Manufacture:
Kemet
Datasheet:
C1812C562KFRACTU
Description:
Cap Ceramic 0.0056uF 1500V X7R 10% SMD 1812 125°C Plastic T/R
Product Attribute
Capacitance
5.6 nF
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
1812
Case Code (Imperial)
1812
Depth
3.2 mm
Dielectric
X7R
Dielectric Material
Ceramic
Dissipation Factor
2.5 %
Height
1.6 mm
Length
4.5 mm
Maximum Operating Temperature
125 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
Mount
PCB, Surface Mount
Packaging
Cut Tape
RoHS
Compliant
Termination
SMD/SMT
Thickness
1.8034 mm
Tolerance
10 %
Voltage
1.5 kV
Voltage Rating
1.5 kV
Voltage Rating (DC)
1.5 kV
Width
3.2004 mm