C1812C472KDRAC7800
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C1812C472KDRAC7800
Manufacture:
Kemet
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
C1812C472KDRAC7800
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
KEMET
Series
SMD Comm X7R HV
Package
Tape & Reel
Capacitance
4700 pF
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Temperature Coefficient
X7R
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Features
Low ESL, High Voltage
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)