C1206C104M1RACTU
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C1206C104M1RACTU
Manufacture:
Kemet
Datasheet:
C1206C104M1RACTU
Description:
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 100 V, ± 20%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Product Attribute
Capacitance
100 nF
Case / Package
1206
Case Code (Imperial)
1206
Case Code (Metric)
Depth
1.6 mm
Dielectric
X7R
Dielectric Material
Ceramic
Dissipation Factor
2.5 %
Height
780 µm
Length
3.2 mm
Material
Ceramic
Max Operating Temperature
125 °C
Min Operating Temperature
-55 °C
Mount
Surface Mount
Radiation Hardening
No
RoHS
Compliant
Schedule B
Termination
SMD/SMT
Thickness
889 µm
Tolerance
20 %
Voltage Rating
100 V
Voltage Rating (DC)
100 V
Width
1.6002 mm