C0805C333J3GAC7800
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C0805C333J3GAC7800
Manufacture:
Kemet
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C0805C333J3GAC7800
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
KEMET
Series
SMD Comm C0G
Package
Tape & Reel
Capacitance
0.033 µF
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Features
Low ESL
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)