C0805C105M8RAC7800
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
C0805C105M8RAC7800
Manufacture:
Kemet
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
C0805C105M8RAC7800
Description:
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 / 1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Product Attribute
Category
Capacitors>Ceramic Capacitors
Mfr
KEMET
Series
SMD Comm X7R
Package
Tape & Reel
Capacitance
1 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
X7R
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 125°C
Applications
Bypass, Decoupling
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)